اسطوخودوس

نام گیاه : اسطوخودوس

نام انگلیسی : Lavander

نام علمی : Lavandula

خواص گیاه اسطوخودوس

اسانس اسطوخودوس دارای حدود ۴۰% استات لینالیل است همچنین در آن ترکیباتی نظیر اسید بوتیریک ، اسید پروپیونیک و اسید والریک ، لینالول آزاد و ژرامبول وجود دارد .
اسطوخودوس از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است .

مضرات گیاه اسطوخودوس

اسطوخودوس گیاهی است بی ضرر که همه می توانند از آن استفاده کنند . فقط برای اشخاص صفراوی مزاج خوب نست و باعث آشفتگی می شود . اینگونه اشخاص باید آنرا با سکنجبین یا کتیرا بخورند .

مشخصات گیاه اسطوخودوس

اسطوخودوس در بیشتر نقاط دنیا بحالت خود رو می روید مخصوصا در جنوب فرانسه مناطق مدیترانه و در تورنتو به مقدار زیاد وجود دارد و بسته به شرایط محیط و خاک به انواع مختلفه ظاهر می شود .
اسطوخودوس گیاهی است چندین ساله به ارتفاع حدود نیم متر با برگهای متقابل ، باریک ، دراز سبز رنگ و پوشیده از کرکهای سفید پنبه ای . گلهای آن برنگ بنفش و بصورت سنبله می باشد .
قسمت مورد استفاده این گیاه ، گلها و سرشاخه های گلدار آن است . اسطوخودوس بوی بسیار مطبوعی دارد . طعم آن تلخ است و بعلت بوی مطبوع آن در عطر سازی مصرف می شود .
اسانس اسطوخودوس که از تقطیر گل و سرشاخه های گلدار این گیاه بدست می آید مایعی است زردرنگ یا زرد مایل به سبز که دارای بوی مطبوعی است .

تولید مثل گیاه اسطوخودوس

گیاهی است بوته مانند، پرپشت، دارای ساقه‌های متعدد و چهارگوش، به ارتفاع ۶۰-۳۰ سانتیمتر. خواص دارویی اسطوخودوسدر جنگلها، تپه‌های خشک و دامنه‌های کم ارتفاع و سواحل دریاها می‌روید. از اختصاصات آن، برگهای باریک و دراز با لبه برگشته و پوشیده از کرکهای پنبه‌ای، گلهای آن به تناسب محل رویش، در فروردین تا خرداد ظاهر می‌شوند و رنگ ارغوانی تیره دارند.
این گیاه در ایران نمی‌روید ولی به علت اینکه در کشورهای مجاور می‌روید به صورت دارویی وارد ایران می‌شود و مراکز گیاهان دارویی نیز در ایران، آن را پرورش می‌دهند.

آخرین ورودی ها

مصرف اسطوخودوس در شیردهی

کلمات کلیدی اسطوخودوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *