خواص به

به میوه‌ای خوش‌طعم و عطر از خانواده سیب است. این میوه اگرچه به صورت خام نیز خوردنی است ولی اغلب، پخته آن را به صورت مربا و همچنین در غذاهایی همچون خورش و خوراک مصرف می‌کنند. به را فقط به رنگ زرد روشن تهیه کنید، زیرا نوع سبز آن مانند بسیاری دیگر از میوه‌ها نرسیده و خیلی سفت است. البته درصورتی که در میان به‌های خریداری‌شده، تعدادی سبزرنگ وجود دارد، آنها را چند روز در دمای اتاق قرار دهید تا رسیده شوند. پوست این میوه براق و معطر بوده و با لایه‌ای کرک‌مانند به رنگ قهوه‌ای پوشیده شده است که آن را با ساییدن از بین می‌برند. به سرشار از ویتامین‌های A و B و C و همچنین قند و پپتین است. این میوه تقویت کننده قلب کبد و معده است. به رسیده، دارای طبیعتی معتدل است، در حالی که دانه آن یا همان به‌دانه طبیعتی سرد و تر دارد.
به برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله عفونت‌های روده‌ای و ورم حاد روده، اسهال مخصوصا از نوع خونی، سوزش مجاری ادرار، تنگی نفس، سردردهای مزمن و التهاب‌های مختلف مفید است. این میوه برای زخم معده مفید است و به هضم غذا کمک می کند. به تحریک کننده اشتها نیز هست.
می‌گویند با خوردن به، عرق بدن خوشبو می‌شود و بوی بد دهان را از بین می برد. خانم‌های باردار برای جلوگیری از سقط جنین به مصرف می‌کنند. آب به جلوی خونریزی را می گیرد. جلوی تهوع و استفراغ غیر ارادی را می گیرد. سردرد را برطرف می کند و از بین برنده تشنگی می باشد.
علاوه بر گوشت به، دانه به نیز دارای فواید زیادی است و از آن، در درمان سرفه، تب، سوزش دهان، حرارت معده، ترک پوست، یبوست، قطره قطره آمدن ادرار و خونریزی‌های داخلی و خارجی به صورت خوراکی استفاده می‌شود. لعاب به دانه برای درمان ذات الریه، گلودرد، صدای گرفته و خشن مفید است. همچنین این لعاب برای ترمیم زخم ها و سوختگی پوست در اثر آتش بسیار مفید است. ضد تب و مفید برای اسهال است. مصرف آن به این صورت است که به این صورت که چند عدد به‌دانه را مدتی در دهان نگه داشته و مرتب بمکید تا لعاب آن خارج شود سپس بیرون بریزید یا مقداری از به‌دانه را در یک استکان آب جوش ریخته و درب آن را می‌گذارند تا موسیلاژ (لعاب) آن در آب حل شود. ولی مراقب باشید از جویدن و بلعیدن به‌دانه بپرهیزید زیرا به‌دانه، حاوی یک ماده سمی است که برای بدن مضر است.
مصرف به، به دلیل داشتن ویتامین C باعث تقویت قلب شده و به علت باز کردن رگ‌های کرونر قلب از سکته قلبی جلوگیری می‌کند. همچنین به دلیل داشتن پتاسیم به پایین آمدن فشار خون کمک می کند. این میوه همچنین کلسترول خون را کاهش میدهد. میوه به به دلیل داشتن مواد آنتی اکسیدانی خاصیت ضد سرطانی دارد. تحقیقات نشان داده است که میوه به ممکن است خاصیت ضد ویروسی نیز داشته باشند. روغن به، در درمان زخم معده، اثنی‌عشر و تورم کبدی تاثیر فراوان دارد و خوردنش در فصل آن، باعث طول عمر و بازگرداندن نیروی جوانی و شادابی به انسان می‌شود.
کسانی که از ناراحتی افسردگی رنج می‌برند نباید در مصرف آن، کوتاهی کنند. این میوه اثرات مثبت بر فکر و ذهن تجدید احیای روحیه خوشحال بودن دارد. همچنین به از بین برنده افسردگی ناشی از انواع سردردها است. دم کرده شکوفه به برای کسانی که خواب آشفته توام با کابوس دارند توصیه شده است و در بی‌خوابی‌ها نیز می‌توان از خیسانده برگ به با شکوفه نارنج استفاده کرد.
برای از بین بردن التهاب پلک و استراحت چشمان خسته ؛ به این طریق که چند قاچ به تازه را روی محل درد قرار دهید این میوه به دلیل دارا بودن مقدار زیادی فیبر برای کاهش وزن مفید است. بنابراین اگر شما قصد افزایش وزن دارید، میوه به را مصرف نکنید. از خواص دیگر این میوه خوش‌طعم می‌توان به از بین رفتن برفک دهان، خونریزی لثه، آبریزش چشم، ریختن مژه و رفع ترشحات زنانگی اشاره کرد. مصرف این میوه به صورت مربا نیز در درمان رماتیسم موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.