دمنوش رازیانه

ساقه آن دارای شیارهای هم ردیف و موازی است و برگ‌های آن متناوب ببا بریدگی ‌های عمیق و نخی شکل می‌باشد. گل‌های رازیانه زرد و به صورت خوشه در انتهای ساقه ظاهر می‌شود . رازیانه در مناطق مدیترانه‌ای به خوبی رشد می‌کند . و در ایران در مناطق شمالی کشور در دامنه‌های کوه‌های البرز به طور خودرو رشد می‌کند.

میوه‌های خشک و رسیده رازیانه که بخش دارویی گیاه محسوب می‌شود به صورت دو فندق به هم پیوسته هستند. میوه‌ها را قبل از رسیدن کامل هنگامی که به حد کافی سفت شد و به رنگ خاکستری مایل به سبز در آمدند، برداشت می‌نمایند.

رازیانه حاوی مقادیر فراوانی ویتامین ، مواد معدنی و فیبر است. منگنز ، پتاسیم ، منیزیم ، کلسیم، آهن و ویتامین C و B3 از این موارد می‌باشند.

خواص درمانی

تاثیر بر روی دستگاه قلبی_ عروقی:

– دمنوش رازیانه رقیق کننده خون است، بنابراین برای کسانی که مبتل به تصلب شرایین یا انسداد رگ ها هستند مفید می‌باشد.

– در خانم‌های بالای ۵۰ سال که مشکلات قلبی _عروقی و کبدی دارندو میزان سموم در بدن آن‌ها بالاست ، دمنوش رازیانه یک گزینه علی به شمار می‌رود.

– باعث اتساع عروق می‌شودو از این طریق گردش خون را در بدن تسهیل می‌نماید .

– برای کاهش کلسترول مفید است .

– باعث کاهش فشار خون می‌شود و به این ترتیب برای افرادی که دچار حمله قلبی می‌شوند ، مفید است.

– برای درمان بیماری دیابت توصیه می‌شود.

تاثیر بر روی دستگاه عصبی :

– دمنوش رازیانه ، مغز را فعال می‌کند.

– آرام بخش است.

– برای رفع سردردهای میگرنی می‌توان از دمنوش رازیانه استفاده کرد.

– اثر فعال کننده مراکز عصبی مغز را دارد.

تاثیر بر روس دستگاه ادراری و تناسلی:

– دمنوش رازیانه قاعده آور است.

– برگ‌های رازیانه ادرار آور است و اوره و اسید اوریک را دفع می‌کند.

– درد حین عادت ماهانه را کاهش می‌دهد؛ ولی می‌تواند باعث افزایش خون ریزی شود.

– دمنوش رازیانه برای کسانی که قطره قطره ادرار می‌کنند مفید است.

– دفع کننده سنگ‌های مجاری ادراری است.

تاثیر بر روی غدد:

– دمنوش رازیانه اثر زیاد کننده شیر در زنان شیر ده دارد.

تاثیر بر روی دستگاه تنفسی :

– برای برطرف کردن آسم ، سرفه، و تنگی نفس از دمنوش رازیانه به مقدار سه فنجان در روز استفاده کنید.

– دمنوش رازیانه برونشیت را تسکین می‌دهد .

– دمنوش رازیانه گشاد کننده مجاری تنفسی است .

– دمنوش رازیانه، التهاب غشاب مخاطی دستگاه تنفس را کاهش می‌دهد.

تاثیر بر روی دستگاه حرکتی :

– دمنوش رازیانه دردهای مفاصل را برطرف می‌کند.

– ضد رماتیسم است.

تاثیر بر روی دستگاه گوارش :

– دمنوش رازیانه اشتها آر و مقوی معده است.

– نفخ و گاز معده را از بین می‌برد.

– ملین و مسهل است.

– حالت تهوع و آشفتگی را برطرف می‌کند.

– از ابتلا به سرطان روده پیشگیری می‌کند.

– خلط آور است.

– کرم روده کودکان را از بین می‌برد.

– دمنوش رازیانه برای سوءهاضمه مفید است.

تاثیر بر روی پوست :

– از دمنوش این گیاه برای رفع چربی زیاد پوست استفاده می‌کنند و چنانچه موهای سر با این دمنوش شست و شو شود چربی زیاد پوست سر مرتفع می‌گردد و موها درخشندگی خاصی پیدا می‌کنند.

– برای رفع چین و چروک صورت ، دمنوش غلیظ رازیانه رابه صورت ماسک روی صورت بمالید.

خواص دیگر :

– رازیانه به علت داشتن هورمون زنانه ، رشد دخترها ذا جلو می‌اندازد.

– دمنوش رازیانه ، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

– ضد باکتری است و سموم بدن را پاک می‌کند.

– بیماری التهاب دهان را از بین می‌برد.

– باعث تسکین دل درد می‌شود.

– دمنوش رازیانه باعث تقویت چشم می‌شود و حساسیت‌های چشم را از بین می‌برد.

– ضد التهاب پلک و ملتحمه است.

موارد منع مصرف و عوارض جانبی

رازیانه چون گرم است برای گرم مزاج‌ها خوب نیست و این گونه افراد باید آن را با سکنجبین بخورند. زیاده روی در مصرف رازیانه معده را سست می‌کند و تشنج و توهم می‌آورد . در نوزادان مصرف فرآروده های تغلیظ شده این گیاه ممنوع است .

مصرف مداوم رازیانه در آقایان توصیه نمی‌شود و می‌تواند باعث ضعف قوه جنسی شود.

طبیعت

رازیانه از نظر طب سنتی ایران، گرم و خشک است.

طرز تهیه

تخم رازیانه را بکوبید و مقدار یک قاشق چای‌خوری از این کوبیده را به همراه دو لیوان آب جوش در یک قوری بریزید و به مدت بیست دقیقه تا نیم ساعت بر روی شعله غیر مستقیم قرار دهید و دمنوش را پس از صاف کردن با کمی عسل بنوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught TypeError: implode(): Argument #2 ($array) must be of type ?array, string given in /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/CSS.php:518 Stack trace: #0 /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/CSS.php(518): implode(Array, '|') #1 /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/CSS.php(311): MatthiasMullie\Minify\CSS->shortenHex('img.wp-smiley,i...') #2 /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/Minify.php(111): MatthiasMullie\Minify\CSS->execute(NULL) #3 /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/classes/subscriber/Optimization/class-minify-html-subscriber.php(86): MatthiasMullie\Minify\Minify->minify() #4 /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/vendors/classes/class-minify-html.php(212): WP_Rocket\Subscriber\Optimization\Minify_HTML_Subscriber->minify_inline_css('\nimg.wp-smiley,...') #5 [internal function]: Minify_HTML->_removeStyleCB(Array) #6 /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/vendors/classes/class-minify-html.php(110): preg_replace_callback('/\\s*<style(\\b[^...', Array, '<!DOCTYPE html>...') #7 /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/vendors/classes/class-minify-html.php(48): Minify_HTML->process() #8 /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/classes/subscriber/Optimization/class-minify-html-subscriber.php(73): Minify_HTML::minify('<!DOCTYPE html>...', Array) #9 /home/ir24/public_html/doctor/wp-includes/class-wp-hook.php(307): WP_Rocket\Subscriber\Optimization\Minify_HTML_Subscriber->process('<!DOCTYPE html>...') #10 /home/ir24/public_html/doctor/wp-includes/plugin.php(191): WP_Hook->apply_filters('<!DOCTYPE html>...', Array) #11 /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/front/process.php(417): apply_filters('rocket_buffer', '<!DOCTYPE html>...') #12 [internal function]: do_rocket_callback('<!DOCTYPE html>...', 9) #13 /home/ir24/public_html/doctor/wp-includes/functions.php(5277): ob_end_flush() #14 /home/ir24/public_html/doctor/wp-includes/class-wp-hook.php(307): wp_ob_end_flush_all('') #15 /home/ir24/public_html/doctor/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #16 /home/ir24/public_html/doctor/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #17 /home/ir24/public_html/doctor/wp-includes/load.php(1102): do_action('shutdown') #18 [internal function]: shutdown_action_hook() #19 {main} thrown in /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/CSS.php on line 518