دمنوش ریحان

ارتفاع ساقه های ان تا ۶۰ سانتی متر می‌رسد و برگ‌های معطرش را به عنوان سبزی خوردن استفاده می‌کنند . ریحان ، در دو نوع سبز و بنفش می‌روید.

برگ‌های آن به صورت متقابل بیضوی و نوک تیز می‌باشد. گل‌های آن معطر و کوچک به رنگ‌های سفید، قرمز و گاهی بنفش مشاهده می‌شود.

تخم آن سیاه و ریز است . برگ‌ ریحان و سرشاخه های جوان آن به مصرف تغذیه می‌رسد . ریحان در طول رویش به هوای گرم و تابش نور کافی نیاز دارد. این گیاه به سرما بسیار حساس است . در طول رویش به آب کافی نیاز دارد.

ریحان سرشار از ویتامین A و K ، آهن ، کلسیم و دیگر مواد مغذی است. برگ و تخم آن دارای اثرات درمانی هستند.

خواص درمانی

تاثیر بر روی دستگاه قلبی _ عروقی:

– دمنوش برگ ریحان باعث افزایش سلامت قلب و راحتی ماهیچه‌های آن می‌شود.

– تپش قلب را منظم می‌کند.

– از گرفتگی رگ‌های خونی جلو گیری می‌نماید.

– دمنوش ریحان فشار خون را تنظیم می‌کند.

تاثیر بر روی دستگاه عصبی:

– دمنوش برگ ریحان اثر ضد تشنج دارد.

– معالجه سردردهای میگرنی و عصبی است.

– دمنوش برگ ریحان درمان کننده سرگیجه است.

– داراری خواص آرام بخش است.

– در رفع بی‌خوابی موثر است.

– سردردهای درحین سفر را رفع می‌کند.

تاثیر بر روی دستگاه ادراری و تناسلی :

– دمنوش ریحان، ادرار آور است.

– دمنوش تخم ریحان برای درمان ورم کلیه مفید است.

– در درمان ترشحات زنانه به کار می‌رود.

– عفونت های ادراری و مشکلات کلیوی را درمان می‌کند.

– در دفع سنگهای مثانه مفید است.

تاثیر بر روی غدد:

– دمنوش برگ ریحان اثر زیاد کننده شیر مادران شیرده را دارد.

تاثیر بر روی دستگاه تنفسی:

– دمنوش برگ ریحان برطرف کننده تورم گلو و گلو درد و آنژین است.

– برای از بین بردن سرفه و سیاه سرفه بسیار مفید است.

– در درمان آسم موثر است.

تاثیر بر روی دستگاه حرکتی:

– دمنوش ریحان در درمان دردهای نقرسی مفید است.

تاثیر بر روی دستگاه گوارش:

– دمنوش ریحان دستگاه هاضمه را تقویت می‌کند.

– دمنوش تخم ریحان برای رفع دل درد مفید است.

– نوشیدن یک فنجان دمنوش ریحان نفخ و گاز معده را از بین می‌برد.

– در هضم غذا موثر است.

– بی اشتهایی را رفع می‌کند.

– در درمان اسهال موثر است .

– دمنوش ریحان در درمان دردهای روده‌ای موثر است.

– یبوست را برطرف می‌کند.

تاثیر بر روی پوست :

– مصرف دمنوش ریحان می‌تواند باعث بهبود چین و چروک های دست و صورت شود.

خواص دیگر :

– دمنوش ریحان تب بر است .

– دمنوش تخم ریحان مسکن است.

– دمنوش برگ ریحان ضد عفونی کننده است و به عنوان دهان شویه برای رفع التهابات و زخم های دهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

– مقاوت بدن را در مقابل بیماری‌ها افزایش می‌دهد.

موارد منع مصرف و عوارض جانبی:

– عوارض خاصی برای ان ذکر نشده است . اما باید از مصرف زیاد آن خودداری کرد.

طبیعت

– از نظر طب سنتی ایران ، طبیت ریحان گرم و خشک است.

طرز تهیه

– یک قاشق غذا خوری برگ خشک شده ریحان را با یک لیوان آب جوش داخل قوری بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه آن را بر روی شعله غیر مستقیم قرار دهید و پس از گذشت این مدت آن را صاف کنید و با عسل مخلوط نمایید و میل کنید.

– برا تهیه دمنوش تخم ریحان باید یک قاشق چای خوری تخم کوبیده شده ریحان را با یک لیوان آب جوش داخل قوری بریزید و به مدت ۲۰ دقیقه آن را بر روی شعله غیر مستقیم بگذارید تا دم بکشد و پس از صاف کردن ، آن را با عسل مخلوط نمایید ومیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught TypeError: implode(): Argument #2 ($array) must be of type ?array, string given in /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/CSS.php:518 Stack trace: #0 /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/CSS.php(518): implode(Array, '|') #1 /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/CSS.php(311): MatthiasMullie\Minify\CSS->shortenHex('img.wp-smiley,i...') #2 /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/Minify.php(111): MatthiasMullie\Minify\CSS->execute(NULL) #3 /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/classes/subscriber/Optimization/class-minify-html-subscriber.php(86): MatthiasMullie\Minify\Minify->minify() #4 /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/vendors/classes/class-minify-html.php(212): WP_Rocket\Subscriber\Optimization\Minify_HTML_Subscriber->minify_inline_css('\nimg.wp-smiley,...') #5 [internal function]: Minify_HTML->_removeStyleCB(Array) #6 /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/vendors/classes/class-minify-html.php(110): preg_replace_callback('/\\s*<style(\\b[^...', Array, '<!DOCTYPE html>...') #7 /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/vendors/classes/class-minify-html.php(48): Minify_HTML->process() #8 /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/classes/subscriber/Optimization/class-minify-html-subscriber.php(73): Minify_HTML::minify('<!DOCTYPE html>...', Array) #9 /home/ir24/public_html/doctor/wp-includes/class-wp-hook.php(307): WP_Rocket\Subscriber\Optimization\Minify_HTML_Subscriber->process('<!DOCTYPE html>...') #10 /home/ir24/public_html/doctor/wp-includes/plugin.php(191): WP_Hook->apply_filters('<!DOCTYPE html>...', Array) #11 /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/front/process.php(417): apply_filters('rocket_buffer', '<!DOCTYPE html>...') #12 [internal function]: do_rocket_callback('<!DOCTYPE html>...', 9) #13 /home/ir24/public_html/doctor/wp-includes/functions.php(5277): ob_end_flush() #14 /home/ir24/public_html/doctor/wp-includes/class-wp-hook.php(307): wp_ob_end_flush_all('') #15 /home/ir24/public_html/doctor/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #16 /home/ir24/public_html/doctor/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #17 /home/ir24/public_html/doctor/wp-includes/load.php(1102): do_action('shutdown') #18 [internal function]: shutdown_action_hook() #19 {main} thrown in /home/ir24/public_html/doctor/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/CSS.php on line 518