رازیانه

نام گیاه : رازیانه

نام انگلیسی : Fennel

نام علمی : Foeniculum vulgare

خواص گیاه رازیانه

کل اندام های گیاه رازیانه دارای اسانس ,مواد قندی و موسیلاژ است.بیشترین اسانس ۶% در میوه ها وجود دارد.اسانس دارای ده ها ترکیب ترپنی می باشد که مهم ترین انها,انتول,فنکون و متیل کاویکول است.افزون بر اسانس,فلانوید,استرول و کومارین نیز در گیاه وجود دارد.
رازیانه از نظر طبیعت خیلی گرم و خشک است .

مضرات گیاه رازیانه

مصرف طولانی مدت میوه رازیانه به دلیل دارا بودن پروکارسینوژن استرگل اسانس مجاز نمی باشد مگر با تجویز پزشک صورت گیرد و مصرف اسانس میوه به دلیل سمیت بالقوه در نوزادان و اطفال ممنوع می باشد . در شرایط حساسیت های شدید آلرژیکی ناشی از سابقه قبلی حساسیت پوست یا واکنش های ریوی نباید مصرف شود .
گیاه رازیانه به خاطر داشتن فورانوکومارین که از نظر ساختمانی مشابه پسورالن است می تواند باعث حساس شدن پوست به نور ماورای بنفش و ایجاد درماتیت نوری شود و می توانند به عنوان حساس کننده به نور عمل کنند .
مصرف تازه رازیانه منجر به التهاب و درماتیت تماسی می شود و باید قبل از مصرف موضعی یا خوراکی خشک شود و روغن آن در مقادیر کم باعث ادم ریوی و اختلالات تنفسی می شود .
مصرف مقادیر بالای آن باعث تهوع ، استفراغ ، التهابات پوستی ، حملات شبه صرع و حالات توهم می شود . مصرف چای آن به کودکان باعث احساس سیری و مصرف کمتر شیر می شود . بنابراین نباید چای را جانشین شیر کرد . تجویز پوستی دم کرده رازیانه در انسان موجب تشدید التهاب ایجاد شده به وسیله اسانس خردل ، تشعشعات ماوراء بنفش و تزریق زیر پوستی توبرکولیش می گردد .
مصرف اسانس رازیانه در حیوانات ، سبب ترسو شدن آنها می شود .

مشخصات گیاه رازیانه

رازیانه گیاهی است چند ساله و علفی که ساقه ی ان به ارتفاع ۱٫۵ تا ۲ متر می رسد. ساقه ی تو خالی و در محل گره ها دارای بافت چوب پنبه ای سفید رنگ است.گل های زرد رنگ, به صورت چتر مکعب,در انتهای ساقه شکفته می شوند که بسیار جاذب حشرات می باشند.برگ ها ی ان سبز رنگ و مانند شوید دارای طعم شیرین می باشد.ریشه راست عمیق,میوه معطر و دارای خطوط طولی و دارای طعم شیرین است و بسته به نوع از رنگ زرد تا سبز متغیر میباشد.

تولید مثل گیاه رازیانه

گیاه رازیانه به صورت خودرو یا نیمه وحشی در مناطق اروپا و منطقه مدترانه تا آسیا و ایران می روید
رازیانه را می توان با استفاده از بذر تکثیر کرد.درصد و سرعت جوانه زنی بذرها در تاریکی بسیار بیشتر می باشد.فواصل بین ردیف ۵۰ سانتی نتر و روی ردیف ۲۰ سانتی متر برای سال اول و دوم تا سوم مناسب است.در شرایط اب و هوایی,دارای زمستان های معتدل,در پاییز و بهار میتوان برای کشت و پرورش اقدام نمود.
برداشت بذر های رازیانه همزمان با سفت شدن بذر و تغییر رنگ آن بسته به ژنوتیپ مربوط صورت می گیرد که در این صورت علوفه حاصله تیز برای تعلیف دام استفاده می شود و در دام های شیری موجب افزایش شیر می شود.به علت ریزش بذر و غیر یکنواختی رسیدن پیش از پراکندگی بذر ها را جدا نمود.با انتخاب زمان مناسب و انجام تنظیمات دقیق می توان از کمباین برای برداشت این محصول استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.