مریم گلی

نام گیاه : مریم گلی

نام انگلیسی : Garden sage

نام علمی : Salvia officinalis L

خواص گیاه مریم گلی

ترکیبات موجود در برگهای مریم گلی ، ماده تلخ پیکروسالوین ، ساپونین ، اسانس روغنی فرار ، ویتامین E ، مقداری تانن ، ساپونوزید ، مواد صمغی ، لعاب و دیترپن می باشد . از تقطیر برگهای مریم گلی اسانس به صورت مایعی به رنگ زرد یا زرد مایل به سبز و دارای بوی مشخص استخراج می شود . این اسانس دارای ۵۰ درصد تویون Thuyone ( سال وین ، سال دیول و سال دون ) ، سینئول ، پینن و بورنئول می باشد که در الکل ۸۰ درجه حل می شود . مقدار سینئول موجود در اسانس حاصل از شاخه های تازه خشک شده آن در حدود ۲۵ درصد می باشد .
طبع آن گرم است.

مضرات گیاه مریم گلی

مصرف زیاد همیشه بهار برای طحال ضرر دارد و باعث ازدیاد عرق می‌شود.

مشخصات گیاه مریم گلی

مریم گلی گیاهی است علفی، چند ساله با ساقه چهار گوش کرک دار، بلندی گیاه حدود ۵۰ سانتی متر می باشد. برگهای آن متقابل پوشیده از کرک به رنگ سبز مایل به سفید. برگهای پائین ساقه دراز بیضی، به طول ۵-۴ سانتی متر و نوک تیز، کناره برگها دارای دندانه های منظم با دمبرگ ولی برگهای واقع در قسمت بالای ساقه بدون دمبرگ و کوچک است. گلهای این گیاه به رنگ آبی مایل به بنفش معمولاً در تابستان سال دوم (فاصله خرداد و تیر) ظاهر می شود، که به صورت دسته های ۳ تا ۴ تایی در طول قسمتهای انتهایی ساقه پدید می آید. هر گل آن دارای کاسه ای مرکب از ۲ لوب (لوب فوقانی دارای ۳ دندانه) و جامی لوله ای شکل و دارای دو لوب کاملاً مشخص و یک حلقه از تار در ناحیه قاعده آن است. درون جام گل آن منحصراً دو پرچم با میله کوتاه و منتهی به بساک زایا جای دارد.میوه اش چهار فندقه ای، محصور در کاسه گل است.

تولید مثل گیاه مریم گلی

مریم گلی گیاهی است مدیترانه ای که در طول رویش به گرما و هوای خشک نیاز دارد (مقاومت این گیاه به گرما زیاد است) این گیاه ۵ تا ۷ سال عمر می کند. بذور تا ۳ الی ۴ سال از قوه رویشی مناسبی برخوردارند و در درجه حرارت ۱۲ تا ۱۵ درجه سانتی گراد شروع به رویش می‌کنند. رشد گیاه در سال اول کند است و گل دهی تا اوایل تابستان (تیر – مرداد) همچنان ادامه می یابد. تشکیل میوه از اواخر مرداد شروع می شود. بذر پس از رسیدن از گیاه جدا و به اطراف پراکنده می شود.
دامنه انتشار آن گیلان، صحنه ، خرقان است.

کلمات کلیدی مریم گلی

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *