عناب

نام گیاه : عناب

نام انگلیسی : Jujube Tree

نام علمی : Zizyphus jujuba Mill

خواص گیاه عناب

در برگ عناب ماده ای به نام “زی زی فین” وجود دارد.
از دیگر مواد تشکیل دهنده عناب می توان به ساپونین ها، فلاوونوئیدها، موسیلاژ(لعاب)، مواد قندی، ویتامین های A, B2 و C، املاح مانند کلسیم، فسفر و آهن اشاره نمود.
در عصاره چوب عناب، اسید زی زی فیک و اسید زی زی فوماتیک وجود دارد.
عناب از نظر طب قدیم ایران معتدل است . البته ابو علی سینا اعتقاد داشت که عناب کمی سرد است .

مضرات گیاه عناب

عناب در اشخاص سرد مزاج تولید گاز و نفخ می کند . اینگونه اشخاص باید عناب را با شکر و مویز بخورند . ضمنا عناب نیروی جنسی را کم می کند بنابراین باید با غذاهای محرک مانند عسل خورده شود .

مشخصات گیاه عناب

عناب درختی است که ارتفاع آن تا ۸ متر می رسد نوعی از این درخت مستقیم و باریک است و نوعی دیگر بصورت کج و معوج بالا می رود .
برگهای این درخت کوچک ، زیبا ، شفاف ،‌متناوب و دندانه دار است . گلهای آن کوچک و برنگ سبز مایل به زرد می باشد. میوه این درخت که عناب نامیده می شود برنگ قرمز و بشکل تخم مرغ و دارای یک هسته است .
طعم عناب کمی شیرین است

تولید مثل گیاه عناب

درختچه ای است چند ساله و به ارتفاع ۱ تا ۴ متر و دارای شاخه های بدون خار که در غالب نواحی مرطوب و جنگلهای شمال کشور می روید.
پوست ساقه آن صاف، تیره رنگ و دارای راه راه سفید قابل تشخیص است.برگهائی منفرد، بی کرک، بیضوی، به طول ۳ تا ۵ و به عرض ۳ سانتی متر و شفاف (در سطح فوقانی پهنک) دارد. گلهایش کوچک به رنگ سبز گلی، مرکب از قطعات ۵ تایی، منفرد یا مجتمع به تعداد کم و میوه آن سته، به قطر ۸ میلی متر و دارای رنگ قرمز است ولی تدریجاً تغییر رنگ حاصل کرده سیاه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.