اسطوخودوس

نام گیاه : اسطوخودوس

نام انگلیسی : Lavander

نام علمی : Lavandula

خواص گیاه اسطوخودوس

اسانس اسطوخودوس دارای حدود ۴۰% استات لینالیل است همچنین در آن ترکیباتی نظیر اسید بوتیریک ، اسید پروپیونیک و اسید والریک ، لینالول آزاد و ژرامبول وجود دارد .
اسطوخودوس از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است .

مضرات گیاه اسطوخودوس

اسطوخودوس گیاهی است بی ضرر که همه می توانند از آن استفاده کنند . فقط برای اشخاص صفراوی مزاج خوب نست و باعث آشفتگی می شود . اینگونه اشخاص باید آنرا با سکنجبین یا کتیرا بخورند .

مشخصات گیاه اسطوخودوس

اسطوخودوس در بیشتر نقاط دنیا بحالت خود رو می روید مخصوصا در جنوب فرانسه مناطق مدیترانه و در تورنتو به مقدار زیاد وجود دارد و بسته به شرایط محیط و خاک به انواع مختلفه ظاهر می شود .
اسطوخودوس گیاهی است چندین ساله به ارتفاع حدود نیم متر با برگهای متقابل ، باریک ، دراز سبز رنگ و پوشیده از کرکهای سفید پنبه ای . گلهای آن برنگ بنفش و بصورت سنبله می باشد .
قسمت مورد استفاده این گیاه ، گلها و سرشاخه های گلدار آن است . اسطوخودوس بوی بسیار مطبوعی دارد . طعم آن تلخ است و بعلت بوی مطبوع آن در عطر سازی مصرف می شود .
اسانس اسطوخودوس که از تقطیر گل و سرشاخه های گلدار این گیاه بدست می آید مایعی است زردرنگ یا زرد مایل به سبز که دارای بوی مطبوعی است .

تولید مثل گیاه اسطوخودوس

گیاهی است بوته مانند، پرپشت، دارای ساقه‌های متعدد و چهارگوش، به ارتفاع ۶۰-۳۰ سانتیمتر. خواص دارویی اسطوخودوسدر جنگلها، تپه‌های خشک و دامنه‌های کم ارتفاع و سواحل دریاها می‌روید. از اختصاصات آن، برگهای باریک و دراز با لبه برگشته و پوشیده از کرکهای پنبه‌ای، گلهای آن به تناسب محل رویش، در فروردین تا خرداد ظاهر می‌شوند و رنگ ارغوانی تیره دارند.
این گیاه در ایران نمی‌روید ولی به علت اینکه در کشورهای مجاور می‌روید به صورت دارویی وارد ایران می‌شود و مراکز گیاهان دارویی نیز در ایران، آن را پرورش می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.