ختمی

نام گیاه : ختمی

نام انگلیسی : Marshmallow

نام علمی : Althaea officinalis

خواص گیاه ختمی

مهم ترین ترکیب ریشه ی ختمی، موسیلاژ آن است که در فصول مختلف، درصد آن متفاوت است و در زمستان به حداکثر می رسد. منابع مختلف، درصد موسیلاژ ریشه ی ختمی را بین ۱۰ تا ۳۵ درصد ذکر می کنند. موسیلاژ در اثر هیدرولیز، قندهای رامنوز، گالاکتوز و اسید گالاکتورونیک، ایجاد می کنند ترکیبات دیگر، شامل: فلاونوئید، پکتین، قندها، آسپاراژین و کمی استرول هستند.
گل و برگ ختمی دارای حدود ۶ تا ۹ درصد موسیلاژ می باشد که بیش ترین درصد آن، کمی قبل از گل دادن آن است. هم چنین ترکیبات فلاونوئیدی و مقدار بسیار کمی اسانس، از دیگر مواد گل و برگ ختمی هستند.
ختمی از نظر طب قدیم ایران سرد و تر است .
به عنوان نرم کننده ی گلو، خلط آور و ضدسرفه بسیار مفید است. اثر ضدسرفه ی آن از طریق کاهش ورم و التهابات گلو، و راه های بالای تنفسی می باشد.

مضرات گیاه ختمی

ختمی گیاه مفید و بی ضرری است و فقط زنان باردار و مادران شیرده باید از زیاد خوردن آن پرهیز کنند.
کسانی که سرد مزاج هستند باید ختمی را با عسل بخورند.

مشخصات گیاه ختمی

گیاهی است علفی، پایا و دارای ساقه ای به ارتفاع ۰٫۵ تا ۱٫۵ متر و پوشیده از کرک های نرم که ریشه ای دراز، دوکی شکل و به ضخامت انگشت و به رنگ خاکستری مایل به زرد دارد. برگهائی با پهنک بزرگ منقسم به ۳ تا ۵ لوب دندانه دار و گلهائی درشت به رنگ سفید گلی یا مایل به ارغوانی دارد. گلهای آن در قسمتهای انتهایی ساقه، به صورت دسته های غالباً ۳ تایی ظاهر می گردد. گلها از زاویه برگها و به صورت مجتمع و از اوایل تابستان (تیر) ظاهر میشوند و گل دهی تا اواخر تابستان (شهریور) ادامه می یابد.میوه این گیاه قهوه ای رنگ، مدور ، مسطح و چند لایه ای است چین هایی در اطراف آن وجود دارد.

تولید مثل گیاه ختمی

اغلب نواحی کشور، اطراف تهران،نواحی مختلف البرز، اطراف رودخانه کرج، اراک، آذربایجان، نواحی شمالی کشور ، گیلان اطراف رشت گرگان، خراسان ، لرستان ، اصفهان (زاینده رود).
بذر ختمی(خطمی) طبی ۱۰ تا ۱۵ روز پس از کاشت در دمای مناسب و وجود رطوبت کافی سبز می شود. خاکهای سبک، عمیق و حاوی ترکیبات هوموسی خاکهای مناسبی برای کشت این گیاه هستند. هوای گرم و رطوبت کافی برای رویش گیاه مناسب است بلکه در افزایش کمیت و کیفیت مواد موثره آن تاثیر مطلوبی دارد.
ختمی طبی را توسط بذر یا از طریق رویشی می توان تکثیر نمود. تکثیر با بذر مناسب تر است بذرهای تازه این گیاه قوه رویشی نامناسبی دارند از این رو برای کاشت باید از بذرهای دو تا سه ساله استفاده کرد.

کلمات کلیدی ختمی

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *