زعفران

نام گیاه : زعفران

نام انگلیسی : Saffron

نام علمی : Crocus sativus

خواص گیاه زعفران

کورم یا پیاز زعفران دارای گلوکز و حدود ۱۵ اسید امینه ی مختلف همچون اسید گلوتامیک,اسپارتیک و … می باشد که به عنوان یک منبع پروتئینی مورد توجه می ناشد.رنگ کلاله به واسطه ی وجود رنگدانه های کارتنوئیدی به نام کروسین و طعم تلخ آن به واسطه ی نوعی گلیکوزید به نام پیکرو کروسین است.همچنین عطر زعفران به واسطه ی روغن های فرار از گروه ترپن ها ست,که پس از جذب اب به سافرانال معطر تبدیل می شود.
زعفران از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است . مهمترین خاصیت زعفران که از قدیم الایام از آن استفاده می شده است درمان افسردگی می باشد .

مضرات گیاه زعفران

مصرف زعفران به علت دارا بودن اثرات سمی بر روی سیستم اعصاب مرکزی و کلیه ها تأثیر می گذارد و مصرف دوزهای بالای زعفران ۱۲-۱۰ گرم در انسان بسیار سمی و کشنده می باشد . به علاوه مصرف زاید آن باعث خونریزی ، تهوع ، اسهال و سرگیجه می شود .
مصرف زعفران به دلیل اثرات قاعده آور و سقط زایی در دوزهای سمی در دوران بارداری ممنوع می باشد .

مشخصات گیاه زعفران

زعفران گیاهی علفی,چند ساله,دارای کورم سفید رنگ,گرد و کروی به وزن حدود ۵ گرم بوده که روی جوانه های راسی و جانبی موجود میباشد.پیاز زعفران دارای پوشش فیبری قهوه ای رنگ همانند الیاف نارگیل میباشد.ریشه افشان,کوتاه و بطور معمول از قاعده پیاز بر روی یک دایره خارج می شود.گل ان شامل گلپوش ۶ قطعه ای همرنگ و خوشبو بوده و دارای ۳ پرچم و بساک زردرنگ,مادگی ان دارای خامه ی سفید,کلاله ی سه شاخه و قرمز رنگ می باشد.برگ های ان باریک و بلند به رنگ سبز تیره یا چمنی به طول حدود ۲۰ تا ۵۰ سانتی متر میباشد.این گیاه به علت ماهیت ترپیلوییدی خود,تولید بذر نمیکند.

تولید مثل گیاه زعفران

به دلیل اینکه زعفران تریپلوئید یا نازا است و بذر تولید نمیکند پس فقط از راه پیاز آن می توان ان را تکثیر نمود.با اماده کردن زمین و اضافه کردن کود دامی, به صورت کرتی می توان ردیفی اقدام به کشت کورم در عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر کرد.این لایه به نسبت ضخامت خاک عایقی بوده که پیاز ها را از گرمای شدید تابستان و سرمای زمستان محافظت می کند.چنانچه هوا بسیار سرد باشد و ابیاری صورت گیرد سبب شده تا گل های شکفته شده دچار سرما یا یخ زدگی شوند که در این صورت محصولی بدست نمی آید.
گیاه زعفران بومی اسپانیا می باشد.
اسپانیا، ایران، یونان، مراکش، هند و افغانستان نیز زعفران تولید می کنند.
زعفران در اکثر مناطق ایران ، در خراسان ، قائنات ، یزد ، کردستان ، کرمان ، گیلان ، مازندران و در هندوستان و کشمیر کشت می شود .

کلمات کلیدی زعفران

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *