خانه / طب سنتی / گیاهان دارویی / سنبل الطیب (علف گربه)

سنبل الطیب (علف گربه)

نام گیاه : سنبل الطیب (علف گربه)

نام انگلیسی : Valerian

نام علمی : valeriana Officinalis

خواص گیاه سنبل الطیب (علف گربه)

سنبل الطیب گیاهی است دارای ریشه ای معطر و اسانسی مطبوع و قهوه ای رنگ بوده که شامل مقداری اسید والریانیک،آلبومین،صمغ ، پتاس، جوهرلیمو، فسفات، منگنز و چند ماده دیگر که استفاده دارویی بسیارفراوان دارد.
ریشه سنبل‌الطیب حاوی ۱ درصد اسانس است. این اسانس در ریشه تازه بیشتر است و به تدریج که ریشه خشک می‌شود مقدار اسانس آن کاهش یافته ولی بوی آن قوی‌تر می‌شود. اسانس تازه به رنگ سبز مایل به زرد است ولی در اثر ماندن غلیظ می‌شود. آثار دارویی ریشه تازه آن سه برابر خشک شده آن است. سنبل‌الطیب باید در حرارت کم خشک شود و در حرارت بالا تمام اثر دارویی آن از بین می‌روید.

مضرات گیاه سنبل الطیب (علف گربه)

زیاده روی درمصرف این گیاه سبب ضعف چشم و گوش می شود.
چون سنبل الطیب برای کلیه مضر است باید آنرا با کتیرا خورد .

مشخصات گیاه سنبل الطیب (علف گربه)

سنبل الطیب گیاهی است علفی و چند ساله که ساقه آن به طور عمودی و تا ارتفاع دو متر بالا می رود.
سنبل الطیب به علف گربه معروف است و بوی مطبوعی دارد. زیرا گربه بوی این گیاه را از دور تشخیص داده به طرف آن می رود و در اطراف آن به جست و خیز می پردازد و از بوی آن مست می شود.
گلهای این گیاه به رنگ سفید یا صورتی و به صورت خوشه ای است و از ریشه آن می توان استفاده کرد. سنبل الطیب پس از خشک شدن به رنگ قهوه ای درمی آید و دارای طعمی تلخ ولی خوشبو و معطر است.اثرات دارویی که در ریشه این گیاه وجود دارد سه برابر خشک شده آن است.
سنبل الطیب باید در حرارت کم خشک شود زیرا در حرارت بالا کلیه اثرات دارویی آن از بین می رود.
ریشه این گیاه از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است.

تولید مثل گیاه سنبل الطیب (علف گربه)

در نواحی شمال غربی کشور مانند داغ، اطراف اصفهان (مناطق کامو و دالان کوه) کشت میشود.
سنبل الطیب در طول رویش به هوای معتدل و آب نسبتا زیادی نیاز دارد. این گیاه را در مناطقی با بارندگی سالانه بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلی متر می توان کشت کرد. بذر سنبل الطیب در دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی گراد و در حضور نور و رطوبت کافی جوانه میزند. تاریکی مانع رویش بذر گیاه می شود. سنبل الطیب را در خاکهایی با بافت متوسط، حاصلخیز و غنی از ترکیبات و مواد هوموسی و بازه کشی مناسب باید کشت کرد. ضخامت زیاد سطح الارض سبب گسترش و توسعه ریشه و نیز سبب افزایش عملکرد آن می شود. آب ایستائی برای سنبل الطیب مناسب نیست و سبب کاهش عملکرد ریشه و مواد موثره آن می شود. خاکهای سنگین و بسیار مرطوب برای کشت گیاه مناسب نیست.

کلمات کلیدی سنبل الطیب (علف گربه)

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *