ثعلب

نام گیاه : ثعلب

نام انگلیسی : Vanilla

نام علمی : Orchis Maculata L

خواص گیاه ثعلب

ثعلب‌ دارای‌ هیدرات‌ کربن‌، قند، مقداری‌ موسیلاژ شبیه‌ باسورین‌، آمیدون‌ تغییرشکل‌ یافته‌، مواد پروتئیدی‌، و در آردی‌ که‌ از فکول‌ غده‌ به‌نام‌ ثعلب‌ بدست‌ می‌آید مقدار زیادی‌ مواد لعابی‌ (موسیلاژ) و ماده‌ای‌ شبیه‌ صمغ‌ غربی‌ و نشاسته‌ و مواد رنگی‌ و مقدار کمی‌ املاح‌ معدنی‌ و مقدار جزئی‌ اسانس‌ است‌ که‌ پس‌ از خشک‌شدن‌ گیاه‌ به‌صورت‌ کومارین‌ درمی‌آید.
طبع آن گرم و مرطوب است

مضرات گیاه ثعلب

باید توجه کرد که مصرف این گیاه برای معده های ضعیف مضر است

مشخصات گیاه ثعلب

ثعلب، گیاهی است پایا و دارای غده‌ی زیرزمینی منقسم به تقسیمات پنجه‌ای و ارتفاعی بین ۲۵ تا ۷۰ سانتیمتر است. برگ‌هایی به رنگ سبز تیره در سطح فوقانی ولی کمی غبارآلود در سطح تحتانی دارد. همچنین لکه‌های قهوه‌ای رنگ در پهنک آن دیده می‌شود گل‌های زیبا و گلی رنگی یا سوسنی و گاهی سفید رنگ دارد که در فواصل ماههای اردیبهشت تا تیز ظاهر می‌گردند، در آغاز وضع فشرده برروی محور گل آذین سنبله دارند ولی پس از شکفتن، تغییر شکل داده ظاهر استوانه‌ای پیدا می‌کنند. در براکته‌های زیر گل آن،‌۳ رگبرگ اصلی و در گلبرگ‌های آن، لکه‌هایی به رنگ ارغوانی یا بنفش تشخیص داده می‌شود.
طعم‌ آن‌ کمی‌ شیرین‌، لزج‌ و کمی‌ تند است‌.

تولید مثل گیاه ثعلب

معمولاً محل رویش این گیاه داخل باغها و بیشه هاست و زمان گل دهی آن از اواخر فروردین تا اواخر خرداد است.
این گیاه پیازی دارد که پیاز آن مورد استفاده است.
معمولاً پیاز ثعلب‌ در اوایل‌ تابستان‌ می‌رسد.
ثعلب بیشتر در جنگل‌ها و چمنزارهای مرطوب نواحی کوهستانی تا ارتفاع ۲۰۰ متری می‌روید. ثعلب را می‌توان در آذربایجان مشاهده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.