توس (غان)

نام گیاه : توس (غان)

نام انگلیسی : White Birch

نام علمی : Betula alba

خواص گیاه توس (غان)

خواص موجود در برگهای توس عمدتاً مربوط به گلیکوزیدهای فلاونوئید می باشد که ۲-۳ درصد از وزن خشک برگ را تشکیل می دهند. دو ماده عمده از گلیکوزیدهای فلاونوئید موجود در توس ، هیپروزید و کورسیترین می باشند.
پوست و برگ درخت توس دارای یک ماده شیمیایی بنام بتولین Betulin بمقدار حدود ۱۴% می باشد .
توس ( غان ) در فارماکوپه های معتبر جهان بعنوان گیاه دارویی به ثبت رسیده است . در مونوگراف کمیسیون دارویی آلمان دارای وضعیت مثبت است و در مونوگراف های متخصصین گیاهان دارویی اروپا نیز دارای رتبه ۱ درمانی است.
برگ و پوست درخت توس از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است

مضرات گیاه توس (غان)

مضرات خاصی برای آن بیان نشده است

مشخصات گیاه توس (غان)

توس ، درختی بلند ( تا ارتفاع ۳۰ متر ) می باشد و دارای پوست کاغذی سفید رنگ و کاملاً مشخص است. گل های این گیاه باریک و نامشخص بوده و شبیه گل های بید ( با آرایش نگینی یا تسمه ای ) هستند.
گونه B.pubescens ( توس سفید ) و این گونه عموماً هیبرید می باشند. توس سفید دارای برگهای بزرگ دندانه دار است که در دو طرف برگ موهای ریز و نرمی وجود دارد در حالی که در این گونه ها فاقد مو دندانه هستند. هر دو گونه توس در صنعت دارو سازی و پزشکی کاربرد دارند.
قسمت های مورد استفاده : برگها ، پوست ، جوانه های برگ و روغن tar حاصله از پوست.

تولید مثل گیاه توس (غان)

غان درختی بسیار زیبا است که ارتفاع آن تا ۳۰ متر می رسد . عمر آن دراز و حدود ۱۰۰ سال است . این درخت بومی در قسمت های بالای نیم کره شمالی (اروپا ، آمریکای شمالی ) وجود دارد . در ایران این درخت بصورت خودرو در جنگل های چالوس می روید .
برگ های درخت توس بشکل لوزی ، نوک تیز و دندانه داراست . میوه آن بصورت شاتوت دراز می باشد که نر آن در پائیز و ماده آن در بهار ظاهر می شود . پوست تنه این درخت سفید رنگ بوده که در سن بیست سالگی بصورت نوارهایی شبیه کاغذ از آن جدا می شود .
برگ و پوست تنه و شیره این درخت مصرف طبی دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.